تبلیغات
موفقیت همیشه هست ، پیدایش کن... - ثروتمندترین سیاه پوست جهان

ثروتمندترین سیاه پوست جهان

یکشنبه 21 خرداد 1391 10:53 ب.ظنویسنده : سهیل صفری

 

كلید‌های موفقیت اقتصادی ثروتمند ترین سیاه پوست جهان

مترجم: مریم صدیق‌زنده

اپراگیل وینفری (متولد 29 ژانویه 1954) برنده چندین جایزه از جشنواره امی (Emmy) برای برنامه گفت‌و‌گوی تلویزیون «آپرا»، طولانی‌مدت‌ترین و بهترین برنامه گفت‌و‌گوی تلویزیونی در تاریخ تلویزیون جهان را دارد.

 

 

وی همچنین بانفوذترین منتقد كتاب است و نامزد دریافت جایزه از چند جشنواره برای بازی در فیلم شد. او ناشر یكی از معروف‌ترین نشریات آمریكا است. ضمنا به عنوان ثروتمندترین فرد آمریكایی آفریقایی در قرن بیستم معرفی شد كه در تمام طول عمر خود فعالیت‌های انسان دوستانه زیادی انجام داده است. سه سال متوالی ثروتمندترین میلیاردر سیاه‌پوست جهان شد. در برخی برآوردها و بررسی‌ها اعلام شد كه او بانفوذترین زن در جهان است.

آپرا در می‌سی‌سی‌پی در یك خانواده مسیحی به دنیا آمد. مادرش خدمتكار خانه و پدرش كارگر معدن بود كه در نوجوانی به یكدیگر علاقه‌مند شدند و حاصل ازدواجشان آپرا بود.

پس از به دنیا آمدن او، مادرش به شمال سفر كرد و آپرا تا سن 6 سالگی را در خانه‌ای فقیر در روستایی در كنار مادربزرگش سپری نمود. در سن 6سالگی در شهر میلواكی به مادرش كه هنوز قدرت تامین مخارج خودش را نداشت ملحق شد.

به‌رغم زندگی سخت در خانه، موفق شد دو مدرك ابتدایی را بگیرد و شاگرد محبوب معلمش شود اما زندگی و فشارهای آن باعث شد در سن 14سالگی خانه را ترك كند. هنگامی كه به خانه بازگشت، مادرش او را نزد پدر در ایالت تنسی فرستاد. پدرش او را وادار كرد تا تحصیلاتش را ادامه دهد و او دانش‌آموز كوشایی شد و در گروه سخنرانان مدرسه در میان دانش‌آموزان شهرت و محبوبیت كسب نمود. جایزه بهترین سخنور، بورس تحصیل دانشگاه ایالات تنسی بود كه علوم ارتباطات را در آن آموخت.

در سن 17سالگی، در حین تحصیل در دانشگاه تنسی، در ایستگاه رادیویی محلی شروع به كار كرد. پس از مدتی كار، به عنوان اولین سیاه‌پوست مفسر خبر در رادیو معروف شد. سپس در سال 1976 به یك برنامه‌ گفت‌و‌گوی تلویزیونی دعوت شد تا همكار مجری باشد. او در سال 1983 اولین برنامه مستقل خود را اجرا نمود كه به نام برنامه گفت‌و‌گوی آپرا معروف شد و این برنامه پربیننده‌ترین برنامه بوده و تا امروز ادامه داشته است.

مجله تایمز در مورد وی گفت: سادگی كلام و برخورد صادقانه و منحصر به فرد وی با میهمانان برنامه‌اش، او را بی‌نظیر ساخته است. طبق آمار به دست آمده یكی از محبوب‌ترین برنامه‌هایش 100میلیون نفر بیننده داشته است.

او در سال 2004 مجری مراسم اعطای صلح نوبل بود.

آپرا ازدواج نكرد و فرزندی ندارد وی می‌گوید: «من هرگز فرزندی نداشتم‌ و هرگز فكر نمی‌كردم روزی فرزندی داشته باشم اما اكنون 152 دختر دارم كه سال آینده 75 دختر دیگر به آنها اضافه می‌شود. به همه خانواده‌ها و بستگان این دختران كه شاید از حال آنها خبر ندارند می‌گویم كه دخترانتان اكنون دخترهای من هستند و به شما قول می‌دهم كه مراقبشان باشم.»

در آمار مجله بیزینس‌ویك، آپرا در لیست 50نفر طرفداران فعال در زمینه كمك‌های انسان دوستانه است كه تاكنون 303میلیون دلار برای فعالیت‌های دوستانه‌اش از دارایی‌ خود هزینه كرده است.

وی اعلام نمود تصمیم دارد سال‌های بازنشستگی را همراه دخترانش در خانه بگذراند.

چگونه مثل آپرا باشیم

1 - به دیگران اجازه ندهید به شما بگویند كه قادر به انجام چه كارهایی نیستید.

آپرا وینفری می‌گوید: «هیچ كس در زندگی من راه‌حلی غیر از كار در كارخانه پنبه در می‌سی‌سی‌پی برای من نمی‌یافت. هیچ كس.» در تمام طول عمرش همیشه اطرافیان به او تذكر می‌دادند كه برخی كارها را نمی‌تواند انجام دهد. اما وینفری به حرف‌هایشان گوش نداد. در عوض به ندای ضمیر ناخودآگاه خود گوش داد. وی می‌گوید: ضمیر ناخودآگاهم مرا به اینجا كه هستم راهنمایی كرده است.

2 - مسوولیت زندگیتان را به عهده بگیرد.

اگر اشتباهی در زندگی مرتكب شده‌اید، به این معنی نیست كه اگر كس دیگری هم مرتكب شد توجیه كنید. معنی آن این است كه باید بر آن فائق آیید. به عنوان یك قربانی آزار جنسی آپرا بهانه بسیار خوبی برای آلوده شدن به مواد مخدر را داشت. اما او از زندگی انتقام نگرفت.

سعی كرد زندگی‌اش را پربارتر كند. مسوولیت آینده زندگیش را به عهده گرفت. آپرا می‌گوید: از كودكی مسوولیت زندگیم و آینده خود را به عهده گرفتم.

3 - به لطف خداوند ایمان داشته باشید.

آپرا می‌گوید: تنها چیزی كه توانست مرا در مقابل آن همه آزار و رنج كودكی و فقر مادرم نجات دهد،‌ ایمان به خداوند بود. خواندن انجیل بخشی از عادت روزمره وینفری است. او می‌گوید: همیشه طوری رفتار كردم كه گویی همه‌چیز به من بستگی دارد. اما طوری عبادت كرده‌ام كه ایمان دارم همه‌چیز به اراده پروردگار بستگی دارد.

4 - نسبت به سایرین مهربان باشید.

اومهربانی‌اش را هرگز نمی‌توانست دریغ كند. به عنوان یك كارمند در زمانی كه مفسر اخبار بود، نسبت به رییس خود همان‌طور بود و زمانی هم كه برنامه گفت‌وگوی تلویزیونی‌اش را شروع كرد نسبت به كسانی كه به برنامه دعوت می‌شدند نیز مهربان بود.

5 - برای رقابت آماده شوید.

زمانی كه شروع به كار در برنامه‌های تلویزیونی كرد، فیل داناهو بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین مجری تلویزیونی در كشور بود. آپرا می‌گوید: هر روز برنامه‌های فیل داناهورا تماشا می‌كردم و سعی می‌كردم چیزهایی از او بیاموزم.

6 - خود واقعی‌تان باشید.

نبوغ وینفری در شغلش به این دلیل بود كه او خود واقعی‌اش بود. او می‌گوید:‌ وقتی در شرایطی قرار می‌گیرم كه افراد اطرافم تصنعی رفتار می‌كنند دچار سردرد می‌شوم. بنابراین وقتی می‌توانم خودم باشم و هروقت پایم درد بگیرد، كفشم را در می‌آورم، هرگز ظاهرسازی نخواهم كرد.

7 - پرشور و اشتیاق و با عشق زندگی كنید.

بینندگان برنامه وینفری همیشه شاهد هستند كه او خود را در تمام مسائل میهمانان برنامه درگیر می‌كند. او می‌گوید: من انسانی هستم كه با عشق زندگی می‌كنم و این شور و اشتیاق را از دوربین مخفی نمی‌كنم... من معتقدم كه شما به دنیا آمده‌اید تا با عشق زندگی كنید در غیر این صورت زندگی برایتان سفر با چشمان نابینا خواهد بود كه هیچ نكته‌ای در آن نبوده است.

8 - به دنبال ارتقای كیفیت كارتان باشید.

به دنبال شغلی باشید كه به آن عشق بورزید و تمام توانتان را در انجام آن به بهترین نحو، صرف كنید. تنها در آن زمان است كه پول هم به دنبالش خواهد آمد.

در‌حال‌حاضر ارزش خالص دارایی‌های وینفری بیش از یك‌میلیارد دلار است كه باعث شده است او ثروتمند‌ترین زن در جهان باشد، اما كسب درآمد بالا هدف او نبود. ارائه كیفیت بالا در كار و حرفه، هدف نهایی وی بوده است. او می‌گوید:‌ «بخشی از علت موفقیت من این است كه من به دنبال موفقیت و ثروت نبودم. تمام تلاشم در این بود كه خوب كار كنم.»

9 - سخاوتمند و بخشنده باشید.

پس از جنایت، آزارجنسی، شكنجه و قتل كودك 4ساله‌ای به نام آنجلیكا منا به دست یك جنایتكار، وینفری از فرماندار ایالت ایلینویز، جیمز تامسون خواست تا قانونی برای كودك‌آزاری پیشنهاد و ارائه دهد تا به تصویب دولت برسد. آپرا تمام مدت از نفوذ خود استفاده كرد تا این قانون تصویب شود. در دسامبر 1993 قانون ملی حمایت از كودكان، به نام «آپرابیل» ثبت شد. وینفری همچنین از ثروت خود در حمایت مالی از خانواده قربانی و حمایت از دانش‌آموزان نیازمند استفاده كرد. وی معتقد است كه تحصیل علم یعنی آزادی و راهی است برای متحول كردن زندگی به بهترین وجه.

10 - مطالعه كنید.

وینفری از دوران كودكی همیشه كتاب در دستش بود. مطالعه به او آرامش و آینده‌نگری می‌داد.

آپرا می‌گوید:‌ زمانی كه درگیر مشكلی می‌شدم، مطالعه به من نشان می‌داد كه راه‌هایی برای ادامه بهتر زندگی وجود دارد و اینكه انسان‌های دیگری هم در دنیا هستند كه مشكل مرا دارند ولی راه فائق آمدن به مشكل خود را یافته‌اند. مطالعه به من امید زندگی داد. كتاب برای من دروازه آزادی بود.

11 - همیشه در حال رشد باشید- شخصیتی و حرفه‌ای

در سال 1990 آپرا به این نتیجه رسید كه موضوعات گفت‌وگو در برنامه‌اش كه او را تا آن سال موفق كرده بود دیگر جذابیت ندارد و احمقانه و سبك به نظر می‌رسد. تصمیم گرفت موضوعات برنامه‌هایش را طوری انتخاب كند تا تغییر و تحولی در زندگی مردم ایجاد نماید. به همین خاطر در حین ادامه كار به عنوان مجری برنامه، همچنان بانفوذ و جالب توجه باقی ماند.

او می‌گوید: من از تلویزیون تنها برای سرگرم كردن مردم استفاده نمی‌كنم، بلكه به آنها كمك می‌كنم تا زندگی بهتری داشته باشند و اكنون به این نتیجه رسیده‌ام كه برنامه من در رسیدن به هدف مذكور موفق بوده است.

12 - از ریا و دورویی پرهیز كنید

در ژانویه 1995، موضوع یكی از برنامه‌هایش در مورد اعتیاد مهمان برنامه به موادمخدر بود. وینفری خودش اعتراف كرد كه زمانی در دهه 20 زندگی‌اش موادمخدر استعمال كرده است و از آن دوران به عنوان شرم‌آورترین دوران زندگی‌اش یاد كرد. وی افزود: اگر به این موضوع اعتراف نمی‌كردم احساس دورویی و تزویر داشتم.

چگونه می‌توانستم در برنامه به مردم بگویم كاری را نكنند در حالی كه خودم آن كار را كرده‌ام پس بهتر دیدم راه رهایی از مشكل را با آنها در میان بگذارم.

13 -تلاش كنید بهترین باشید.

بهترین كمكی كه می‌توانید برای بهبود حقوق زنان، حقوق شهری و... بكنید این است كه خودتان بی‌عیب و نقص باشید.

در سال 1989 در مصاحبه‌ای با آپرا در برنامه توسعه اقتصادی آپرا 10 رهنمود ارائه داد.

عناوین رهنمودهای مذكور از زبان با نفوذترین زن دنیا را در زیر می‌خوانید:

1 -زندگی خود را صرف راضی نگه داشتن اطرافیان نكنید.

2 -به هیچ نیرویی غیر از آنچه خودتان از خود سراغ دارید تكیه نكنید.

3 -از كسانی كه شما را از پیشرفت باز می‌دارند و از پشت خنجر می‌زنند دوری كنید- اطرافتان را پر از افرادی كنید كه شما را بالاتر ببرند.

4 -در زندگی شخصی و زندگی حرفه‌ای تان همیشه به د نبال هماهنگی و آرامش باشید.

5 -مهربان باشید.

6 -از عادت‌های بدتان دوری كنید- هر چیزی می‌تواند باشد: غذا، موادمخدر یا رفتارهای بد.

7 -با كسانی رفت و آمد كنیدكه به اندازه شما و یا بیش از شما هوش و ذكاوت داشته باشند.

8 -اگر پول، انگیزه حرفه‌ای شما است، آن را فراموش كنید.

9 -قدرت و توانایی‌تان را تسلیم فرد دیگری نكنید.

10 -در جست‌وجوی رویاهایتان پشتكار داشته باشید.

آپرا در سال 1997 در دانشگاه ماساچوست خطاب به فارغ‌التحصیلان گفت از زندگی 5 نكته مهم را آموخته است:

*زندگی یك سفر است. تجربه‌های هر روز شما به شما می‌گوید كه چه كسی هستید.

*به كسانی كه خود واقعی‌شان را به شما معرفی می‌كنند اعتماد كنید.

*زخم‌هایتان را به تجربه و تدبیر تبدیل كنید. همه اشتباه می‌كنند. تنها خداوند است كه به شما راه صحیح و راه اشتباه را نشان می‌دهد.

*شاد باشید. هر روز از نعمت‌هایی كه در اختیارتان است فهرستی تهیه كنید و شكرگذار باشید.

*همیشه دیدگاهی بلند و متعالی داشته باشید و به آنچه می‌خواهید برسید باور داشته باشید. 


آخرین ویرایش: - -

 
جمعه 25 فروردین 1396 06:19 ق.ظ
I have read so many articles regarding the blogger lovers but this piece of writing is in fact
a good piece of writing, keep it up.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر